Praca w Monako jest zwykle lepiej płatna niż chociażby we Francji. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, by pracować w Monako. Przede wszystkim liczy się znajomość języka. Nie zawsze musi to być francuski. W Monako swoje oddziały mają m.in. międzynarodowe banki, firmy z branży morskiej oraz developerzy. Dzięki temu pracę w Monako znajdują także osoby mówiące po angielsku, rosyjsku oraz arabsku.

Drugi warunek to otrzymanie pozwolenia. Pozwolenie na pracę w Monako można jednak załatwić już po znalezieniu dla siebie posady. Zwykle jest to formalność, trzeba jednak przygotować potrzebne dokumenty i otrzymać pozwolenie, by oficjalnie rozpocząć pracę w księstwie. O taki dokument często stara się samodzielnie pracodawca zatrudniający osobę spoza Monako.

Praca w Monako jest przede wszystkim w branżach:

  • jachtowej,
  • bankowej,
  • nieruchomości,
  • sprzątanie / opieka.

Standardowe godziny pracy w Monako to 9 – 18, z przerwą między 12, a 13 lub 13, a 14. Pracując w Monako otrzymasz numer ubezpieczenia zdrowotnego i prawo do korzystania z systemu opieki zdrowotnej we Francji, jeśli mieszkasz w tym kraju. Pracowników zatrudnionych w Monako obowiązują jednak dni wolne od pracy przewidziane kalendarzem księstwa, a nie Francji.

Jeżeli chcesz znaleźć pracę w Monako warto przeszukać oferty pracy na stronach:

Na koniec jeszcze mały i smutny dla niektórych fakt. Pracując w Monako i mieszkając np. we Francji, musisz płacić podatek dochodowy we Francji… ;-).

Praca w Monako