Fontvieille to dzielnica Monako, zbudowana w latach 70-tych XX w. przez księcia Rainera III. Częściowo powstała na wodzie, bo w Monako nie ma już miejsca na nowe budownictwo. Fontvieille ma wiele atrakcji wartych zobaczenia. Przede wszystkim są to: nieco ukryty przy skale port jachtowy, ogród różany księżnej Grace, namiot cyrkowy, w którym co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy Monte Carlo, Muzeum Marynarki, Muzeum Znaczków i Monet czy Tarasy Fontvieille z dużym centrum handlowym.

W dzielnicy znajduje się także kolekcja samochodów księcia Monako, stadion AS Monaco i nowoczesne biurowce międzynarodowych firm.

Milionerzy zamieszkujący tę dzielnicę mogą doglądać swoich jachtów wprost z okien apartamentów, a nawet z ogrodów stworzonych na ich dachach. Cały ten obszar jest bardzo zielony, co sprzyja długim spacerom i pozwala odpocząć w cieniu.

Dzielnicę warto zobaczyć także ze Wzgórza Pałacowego, bo z tej perspektywy prezentuje się wyjątkowo nowocześnie. Na jej zwiedzenie trzeba przeznaczyć ok. 2 godzin, nie licząc wizyt w muzeach i innych atrakcjach.

Fontvieille