Symbole Monako to herb, flaga i hymn. Najczęściej zadawane pytanie dotyczy zwykle herbu i obecności mnichów z mieczami na tymże. Skąd się wzięli i co symbolizują?

Herb Monako

Herb Monako przedstawia dwóch mnichów z mieczami na tle czerwonego królewskiego płaszcza podbitego gronostajami, z koroną na szczycie i tarczą na środku. Wokół tarczy znajduje się Order św. Karola, a pod nim wstęga z napisem Deo juvante, co znaczy z Bożą pomocą. Jest to dewiza rodu Grimaldich. Obecność mnichów na herbie nawiązuje do zdobycia Monako przez Franciszka Grimaldiego 8 stycznia 1297 r.

Zobacz herb poniżej na nagraniu z hymnem.

Flaga Monako

Flaga Monako wygląda jak odwrócona flaga Polski. Jest to prostokąt o formacie 4:5 podzielony na dwa pasy. Górny jest czerwony, a dolny biały. Ciekawostka: flaga Monako jest prawie identyczna, jak flaga Indonezji. Różnią się one jedynie proporcjami. Ta druga ma proporcje 2:3.

Hymn Monako

Hymn Monako to Marsz Monako (A Marcia de Muneghu) skomponowany w Charlesa Albrechta w 1896. Słowa napisał Louis Notari w 1931. Pierwsza wersja hymnu została przyjęta w 1848 r.

Symbole Monako: herb, flaga, hymn