Monako to księstwo leżące na Lazurowym Wybrzeżu i graniczące wyłącznie z Francją. Jego powierzchnia wynosi 2,02 km2 i jest to drugie po Watykanie najmniejsze niezależne państwo świata. Teren ten zamieszkuje prawie 37 tys. osób, z czego jedynie ok. 9 tys. ma obywatelstwo monegaskie. Walutą księstwa jest euro, a językiem urzędowym francuski (w użyciu jest także włoski i monegaski). W państwie panuje monarchia konstytucyjna z księciem Albertem II Grimaldi na czele.

Monako to kraj katolicki. Jego patronką jest św. Dewota, której relikwie wystawione są m.in. w katedrze św. Mikołaja. Państwo utrzymuje się przede wszystkim z turystyki, bankowości, hazardu oraz handlu nieruchomościami. Nowoczesne zakłady, głównie przemysłu precyzyjnego i farmaceutycznego zlokalizowane są w dzielnicy Fontvieille. Pozostałe dzielnice księstwa to: Monte Carlo, Monaco-Ville (Stare Miasto) oraz La Condamine. Każdego dnia do pracy w Monako dojeżdża ponad 40 tys. osób żyjących w okolicznych miastach, głównie w Nicei, Menton i mniejszych miasteczkach.

Rodzina książęca mieszka w pałacu na Skale Monako. Żoną księcia Alberta II jest południowoafrykańska pływaczka Charlene Wittstock. Następcą tronu jest książę Jakub, urodzony wraz z siostrą bliźniaczką Gabrielą 10 grudnia 2014 r.

Monako to kraj bezpieczny i czysty. Większość budynków i ulic jest tak zadbanych, że przypomina plan filmowy.

Zobacz teraz: mapa Monako

Monako – księstwo na Lazurowym Wybrzeżu