La Condamine to centralna dzielnica Monako. Łączy ona Monte Carlo z Fontvieille oraz Monaco Ville (Starym Miastem). To w niej wysiadają pasażerowie, którzy do księstwa przyjeżdżają pociągiem.

La Condamine jest zabudowana równie ciasto, jak pozostałe obszary Monako. Jej największą atrakcją jest bez wątpienia Port Herculesa, ale spacer eleganckimi uliczkami tej dzielnicy będzie równie ciekawym doznaniem. Wszędzie stoją odnowione zabytkowe kamienice lub nowoczesne budynki mieszkalne. To właśnie tutaj jest najwięcej kawiarenek i restauracji, nie tylko dla turystów.

Atrakcją wartą zobaczenia jest także Place d’Armes – lokalny market, na którym codziennie rozstawiają się straganiarze z kwiatami, owocami i warzywami. Dookoła niego pod arkadami są z kolei sklepy, apteki, restauracje i małe bistra. Turyści najczęściej spacerują po tej dzielnicy idąc z Monte Carlo na Stare Miasto (lub odwrotnie) i wybierają wtedy drogę najbliżej portu. Warto wiedzieć, że w budynkach naprzeciwko głównego pomostu w porcie znajduje się duży sklep spożywczy sieci Casino. Można tam kupić przekąski, także na ciepło, a ceny wcale nie są najwyższe.

Ciekawostka: ulica tuż przy porcie jest starem wyścigu F1 Monaco.

La Condamine