Historia Monako sięga aż VI w.p.n.e. Wtedy właśnie Grecy założyli kolonię Monoikos (początki nazwy Monako) na skale, gdzie dzisiaj stoi Pałac Książęcy. Faktyczne początki państwa datuje się jednak na okres budowy owego zamku, czyli XIII w. Do tego czasu tereny dzisiejszego Monako oraz Port Herkulesa (nazwany tak od kultu Herkulesa, którego upodobali sobie Grecy), były powodem licznych walk i przechodziły z rąk do rąk. Najdłużej jednak były w posiadaniu Rzymian.
W średniowieczu Monako utrzymywało się m.in. dzięki dostępowi do morza i portowi, a także produkcji cytryn w Menton, które to miasto należało do księstwa. Dopiero w 1861 r. w wyniku traktatu francusko – monakijskiego tereny leżące między dzisiejszym Monako, a granicą z Włochami, zostały oddane Francji. Stało się tak przez ekonomiczne problemy księstwa i bunt rolników w Menton i Roquebrune. W zamian za ten obszar Francja wybudowała połączenie kolejowe i drogę z Nicei do Monako oraz zasiliła skarbiec kwotą 4,1 mln franków w złocie. Napoleon III uznał także pełną niepodległość księstwa.
Późniejsze zmiany nastąpiły niemalże natychmiast. Karol III Grimaldi zainwestował otrzymane pieniądze w rozwój hazardu i rozrywki w księstwie, by przyciągnąć bogaczy z całego świata. Jak trafna okazała się to inwestycja możemy się przekonać dzisiaj na własne oczy, odwiedzając Monako.
Dodaj komentarz