Dworzec kolejowy w Monako można śmiało traktować jako kolejną atrakcję Księstwa. Jest on w całości zbudowany pod ziemią, w skale, a jedyną częścią na powierzchni ziemi jest niewielkie wejście do obiektu. Pozostałe wejścia powstały w różnych budynkach.

Stary dworzec kolejowy w Monako był osobnym budynkiem stojącym w dzisiejszej dzielnicy Fontvieille. W 1999 r. otworzono nowy dworzec, który mieści się w tunelu (466 m) zbudowanym w skale. Robi on naprawdę duże wrażenie na wszystkich turystach. Wewnątrz znajdują się 2 perony z 3 krawędziami.

Wejście do tunelu zlokalizowane najbliżej Skały Monako jest w budynku mieszkalnym, a do peronów prowadzi tak długi tunel, że zbudowano tam taśmociągi dla pasażerów. Kolejne wejście znajduje się w północno – wschodnim rogu Portu Herkulesa, tuż obok kościoła św. Dewoty. W tym obszarze, ale znacznie wyżej jest z kolei główne wejście do dworca i jego jedyny budynek na powierzchni. To wejście prowadzi do wind, które zabierają pasażerów pod ziemię do części handlowej dworca i na perony.

Z dworca kolejowego w Monako pociągi odjeżdżają w stronę Nicei, Cannes i Grasse oraz w kierunku Menton i Ventimiglia we Włoszech. Bilety można kupić w automatach znajdujących się przy wejściach. Na peronach stoją także maszyny z przekąskami. Na dworcu jest kilka toalet dla pasażerów.

Dworzec kolejowy w Monako Monte Carlo